Adana Diş Hekimi | Dr. Emel Umur

Çalışma Saatleri : Pazartesinden Cumartesiye - 08:00 - 18:00
  İletişim : 0322 204 0020

cocuklariniza-dis-fircalamayi-ogretmek

Çocuklarınıza Diş Fırçalamayı Öğretmek

Adana diş hekimi Emel Umur Çocuklarınız bir diş fırçasını tutabildiği anda, bağımsız diş hekimliği hizmetlerini izlemeye ve yalnızca düzgün bir şekilde nasıl fırçalanacağını değil, aynı zamanda neden bu kadar önemli olduğunu da anlamalarını kontrol etmeye başlamanın zamanıdır. Çocuğunuzu ağız bakımı hakkında eğitmeye yardımcı olacak ve hayatlarının geri kalanı için sağlıklı dişlerin değerini anladıklarından emin olmanız için birkaç ipucu.

  • Eğitici TV şovları ve kitaplarıyla başlayın: Çocuğunuzun ağız sağlığının değerini ve nasıl düzgün fırçala nacağını anlamasına yardımcı olacak çok sayıda eğitim içeriği bulacaksınız. Çocuklarınızı erken yaşta iyi ağız sağlığı değerine tanıtmaya yardımcı olmak için TV şovlarını izleyin ve kitapları okuyun.
  • Bir diş çizelgesi oluşturun: Çocuklarınızın dişlerini önemsemeye yönelik tüm adımları öğrenmelerine yardımcı olmak için birlikte bir diş çizelgesi oluşturun. Dergilerden ve kitaplardan resimleri ve talimatları kesin veya çocuklarınızın işaretçileri veya boya kalemlerini kullanarak kendi adımlarını yazmasına izin verin. Bu çizelgeyi lavabonun yanına asın ve dişlerini fırçalarken gittiklerini okuyup takip etmelerini hatırlatın.
  • Örnek vermek gerekirse: Çocuklarınıza sadece dişlerini fırçalamalarını söyleme; Onları kendinizle fırçalayın, böylece dişlerinize de baktığınızı görürsünüz.
  • Göster ve anlat: Çocuklarına dişlerini nasıl fırçalayacaklarını göstermenin yanı sıra onlara neden bu kadar önemli olduğunu öğretmeye odaklan. Anlamak için yeterince yaşlı olana kadar beklemeniz gerekse de, ihmal edilen dişler ve diş etleri ile ilişkili sağlık risklerini açıklamak, onları yaşlandıkça fırçalamaya ve diş ipi vermeye devam etmeleri için motive edecektir. Çocuğunuzun ne zaman diş ipi kullanmaya başlaması gerektiğini belirlemek için pediatrik diş hekiminize danışmanız gerektiğini unutmayın.
  • Onları sürece dahil edin: Çocuklarınızın diş temizliğiyle daha fazla ilgilenmesine yardımcı olmak için, bunları kendinize saklayın ve kendi diş fırçalarını ve diş macunlarını çıkarmasını sağlayın.
  • Sağlık riskleri hakkında bilgi edinin: Çocuklarınızın dişlerine nasıl bakacaklarını ve neden ihtiyaç duyduklarını bilmeleri gerekir. Kaviteler, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi şeylerin riskini açıklayınız. Bu tehlikeleri anlamak için çok gençlerse, fırçanın kokmuş nefesle nasıl yardımcı olduğu ve ağızlarını nasıl sağlıklı tutacağı hakkında konuşabilirsiniz.
  • Doğru teknikleri öğretin: Çocuklarınızın doğru şekilde fırçalamayı öğrenmesi çok önemlidir. Onları uygun adımlardan geçirin ve fırçalamanın çok güçlü bir şekilde diş macununun aşınmasını ve dişlerine zarar verebileceğini öğretin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir