Adana Diş Hekimi | Dr. Emel Umur

Çalışma Saatleri : Pazartesinden Cumartesiye - 08:00 - 18:00
  İletişim : 0322 204 0020

dis-sagliginizin-diyetinize-nasil-iliskin

Diş Sağlığınızın Diyetinize Nasıl İlişkin?

Hepimiz biliyoruz ki, kurabiyeler ve kekler, şekerin tadı bambaşkadır, ama onları yemek için “en iyi” zaman olduğunu biliyor muydunuz? Birçok insan, yedikleri yemeklerin yarattığı etkilerin, orijinal olarak tüketildikten sonra uzun süre devam edebileceğinin farkında değiller. Akşam yemeği ile tatlı bir muamele yapmak, dişlere ayrı bir atıştırmalık olarak yenildiğinde daha az zarar verecektir. Gıdaların ağız sağlığınızı nasıl etkilediğini anladığınızda boşlukların önlenmesi daha kolaydır.

 

Gıdaların Dişler Üzerindeki Anında Etkisi

Belirli yiyecekleri yediğiniz anda kimyasal eylemler başlar. Ağzınızdaki bakteriler, boşluk oluşturma sürecinin başlangıcı olan asitleri oluşturur. Karbonhidrat ailesindeki yiyecekler basit şekerler glikoz, fruktoz, maltoz ve laktoza ayrılır. Bazı karbonhidratlar mayalanabilir ve ağızda parçalanır. Fermente olabilen karbonhidratlara şeker, kurabiye, kek, meşrubat, şurup, ekmek, kraker, tahıl ve meyve gibi şekerli yiyecekler dahildir ve çürüklere yol açan çürüme sürecini başlatan asitleri oluşturmak için doğrudan bakterilerle çalışırlar. . Asidin çoğu, yiyecekler kişinin dişlerindeki bakterilerle daha uzun bir süre temas ettiğinde üretilir. Bu, kuru erik, kuru üzüm ve incir gibi sağlıklı gıdaların yapışkanlıklarından dolayı daha fazla asit hasarına neden olabileceği anlamına gelir.

 

Asitler Demineralizasyona Neden Olur

Bakteri ve şekerin oluşturduğu asitlerin bazıları, diş minesinin içindeki gerekli mineralleri çözmek için çalışır. Bu asitler oluşturulduktan sonra, fırçalanarak çıkarılmadıkça kirli işlerini yarım saat yaparlar. Dişler, madeni su, taze sebze ve diş ürünlerinde ve su kaynaklarında florür kullanılarak kayıp mineralleri yeniden kazanabilir. Çiğneme sırasında oluşan tükürük, minerallerin restorasyonuna da katkıda bulunur. İki işlem Demineralizasyon ve Remineralizasyon olarak adlandırılır. Mineraller değiştirildiklerinden daha hızlı kaybolduğunda, diş çürümesi minede başlar. Dişte sıkışan yiyecekler diş çürümesine de neden olabilir. Dişler yiyecek artıkları için küçük saklanma yerleri ile doludur ve çıkarılıncaya kadar hasar vermeye devam ederler. Molarlar, özellikle yiyeceklerin hapsedebileceği çok küçük alanlara sahip oldukları için boşluklara karşı hassastırlar.

 

Diş Sağlığını Teşvik Eden Gıdalar

Tüm vücut sağlığın korunması için iyi beslenmeye bağlıdır. Kötü beslenme, ağzınızın ve dişinizin sağlığını ciddi şekilde etkiler. Sakız hastalığı, diş çürümesi ve ağız kokusu, yanlış bir diyete bağlanabilir. Diyetinizde sağlıklı beslenme seçenekleri de dahil olmak üzere dişleriniz için önemlidir. Aşağıdaki gıdalar Adana ağız ve diş sağlığınız için iyidir:

 

. Tam buğday unu, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve quinoa dahil olmak üzere tam tahıllar

. Koyu yeşil ve turuncu sebzeler

. Taze sert meyveler

. bakliyat

. Yağsız et ve balık

. Su

Bu Gıdaları Şaşılacak Şekilde Kullanın

Hiçbir insan bir gün içinde tamamen tatlı olmayan bir diyet, ara sıra bir şekerleme çubuğu ve soğuk bir meşrubat istemez. Bu tür yiyecekleri idareli yemek için önemlidir. Dişlerinizin asitlere maruz kaldığı süreyi azaltmak için yemek arası atıştırmalıkları sınırlayın. Aşağıdaki yiyecekler sadece zaman zaman yenmelidir:

 

. Kek ve kurabiye

. Şeker

. Soda, meyve suları, limonata ve buzlu çay gibi şekerli içecekler

. Kurutulmuş meyve ve meyve deri

. Patates cipsi, simit, kraker ve benzer aperatifler

 

Adana Diş Hekimi Emel Umur tavsiyesi olarak beslenme açısından dengeli bir diyet, iyi diş sağlığını korumak için kritik öneme sahiptir. Fırçalama, diş ipi kullanmak, düzenli temizlik ve diş muayenelerine sağlıklı bir diyet ekleyerek, kavite ve diş eti hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir